Tragédia SDKÚ-DS a celej pravice. Babitzová vstúpila, videla, vystúpila.

Autor: Matúš Levocký | 23.11.2014 o 13:28 | (upravené 23.11.2014 o 14:03) Karma článku: 4,94 | Prečítané:  1508x

SDKÚ-DS, strana, ktorá na čele s Dzurindom pre Slovensko spravila veľmi veľa, no s jedlom rástla chuť a pozitívne správy nahradili škandály. Generačná obmena sa nekonala, koryto nepustilo a strana začala upadať. Mikuláš Dzurinda odišiel dobrovoľne nasilu, no a (ne)nahradila ho Iveta Radičová, ktorá sa nechala manipulovať, čo vyvrcholilo pádom vlády. Áno, patrím k tým, čo nevinia SAS. Ale túto históriu všetci poznajú. 

Nový líder - nová "nádej"

Pavol Frešo porazil Luciu Žitňanskú a v máji 2012 sa stal predsedom. Voliči dúfali, že zvráti úpadok, prinesie novú politickú kultúru a stranu vráti na čelo pravice. Nestalo sa. Z Pavla Freša sa vykľul slabý líder neschopný zmeny a sebareflexie. V roku 2010 získali 15,42% (28 mandátov), v 2012 hlavne vplyvom prevalenia kauzy gorila 6,09% (11 mandátov). A súčasnosť? Odchody členov na dennom poriadku, bez poslaneckého klubu, bez mládežníckej organizácie, bez vízie, ale s tvrdohlavým predsedom na čele. Povedzte niekto už konečne cisárovi, že je nahý! Pavol Frešo asi načisto stratil kontakt s realitou..."Komu sa nepáči, tam sú dvere" nie je riešenie, ale začiatok istého konca, ktorý sa momentálne deje. Možno si myslí, že je to všetko jedna veľká konšpirácia voči nemu, prieskumy sú kúpene a všetci sa voči nemu spikli. Do vnútra strany nevidím, ale jeho krokom nechápem.

Eva Babitzová a spol. - perfektný kalkul a nečakaný zvrat

„Ubehlo 25 rokov a ja som šťastná, že žijeme v slobodnej krajine. Ešte by som chcela, aby sme žili v prosperujúcej a slušnej krajine. Preto som sa rozhodla vstúpiť do politiky. ...Preto som sa rozhodla vstúpiť do politiky. Poďme to skúsiť inak."

Eva Babitzová a časť delegátov sa však pri snahe o zvrhnutie Pavla Freša asi prepočítala. Osobne si myslím, že na základe jej sebavedomých vyjadrení so scenárom, že Freša nezosadia nerátali. A tak sa po 2 mesiacoch zo strany porúča a ohlásila založenie nového politického subjektu. 

Pre každého lídra jedna strana

"Pravé" spektrum slovenskej politickej scény momentálne funguje na princípe one man show. Strany sa delia a vznikajú, že to človek už nestíha ani sledovať. Zatiaľ čo CT-čká sa kupujú a NKÚ ani nevie povedať, čo vlastne robí. Opozícia je natoľko zaneprázdnená žabomyšími vojnami a sama sebou, že na protiváhu vláde jednej strany neostal čas. Konanie p. Babitzovej ma osobne sklamalo. Síce tvrdí, že až keď vstúpila a videla, tak pochopila, ako je na tom SDKÚ-DS zle. Ale hádam nik na Slovensku vrátane jej neveril, ze tam nájde kvitnúť fialky. Ja byť v pozícii p. Babitzovej , tak do politiky nevstupujem s ružovými okuliarmi a keď sa už na niečo dám, tak sa nevzdám,  určite nie pri prvej prekážke. Takto si cieľavedomého politika nepredstavujem.

Je to sklamaním, že podpredsednícke kreslo jej tak rýchlo nevyšlo? Alebo marketingový kalkul na štýl spálenej zeme a nového začiatku ala fenix? Potom ale tie 2 mesiace členstva dávajú viac otázok ako odpovedí. To už nikto nechce mať so značkou SDKÚ-DS nič spoločné? Plán p. Babitzovej je nové meno, staré štruktúry? Takto fungujú nepoctivé firmy a zbabelci.  

Bude zaujímavé sledovať, ako sa exodus bývalých členov SDKÚ-DS vyvinie. Aké % skončí v Sieti či inde, koľkých presvedčí Babitzová a koľko zo skalných ostane na potápajúcej sa lodi s kapitánom. SDKÚ-DS potrebuje očistu, nového lídra a jasný program. Iba tak má šancu prežiť, zvrátiť odchod ľudí a možno sa aj vrátiť. Považoval som SDKÚ-DS za etablovanú stranu, odhliadnuc od zlyhaní v najvyšších kruhoch tu boli kvalitné štruktúru na lokálnej úrovni, s výsledkami a tradíciou. Ako potom majú ľudia dôverovať v politiku a politikov, keď si nedôverujú ani na vzájom. Strany, ktorých životnosť je jedno volebné obdobie riešením nie je.

Mozaika pravice, protesty proti Paškovi a štyria signatári

Nasadenie 4 signatárov a hlavných organizátorov protestov je viac ako chvályhodné. Kiežby za tým bolo 90% záujmu o túto krajinu a 10% strachu z poklesu preferencií. Promo sa vždy hodí. Hlina zakladá stranu Občania Slovenska, Daňo GINN-Priama demokracia a do konca roka to možno stihne aj p. Babitzová. A to sú parlamentné voľby až v 2016, čo ešte vykvitne sa bojím predstaviť. Ako to celé pôjde ďalej? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?