BML: Potulky Sýriou - Damašek 2010 - fotoreportáž

Autor: Matúš Levocký | 29.6.2012 o 16:05 | (upravené 29.6.2012 o 16:20) Karma článku: 8,58 | Prečítané:  891x

Vždy, ked čítam a počujem, čo sa deje v Sýrii, krajine, ktorá mi učarovala na prvý pohľad, som úprimne smutný. Strávil som v Damašku viac ako týždeň, spoznal skvelých ľudí a už po pár hodinách som sa hanbil za všetky predsudky, s ktorými som do tejto čarovnej krajiny vstupoval.

Cesta do Sýrie začala zaujímavou ponukou, ktorú som našiel na portáli akcniletenky. Spiatočná letenka do Libanonu, Bejrút vyšla na približne 180eur, ponuka ktorá sa neodmieta. O tom ako, kde a čo, budem písať niekedy inokedy. Dnes len fotografie z Damašku - jedného z najstarších miest ľudstva. Mesta, ktoré mi učarovalo na prvý pohľad.

Výhľad na centrum mesta - časť Hamra - Arnous square

Mesto, kde ani v noci hustota dopravy neutícha. A súčasťou tradície v prípade svadby je konvoj áut, za sprievodu hlasného trúbenia. Trúbenie je súčasťou plynulosti premávky.

Prvé jedlo, sme zvyknutí na Kebab - nemajúc veľké očakávania, sme očarení - veľké kúsky šťavnatého mäska - jednoducho Shawarma. Usmievaví, pozitívni ľudia, aj bez jazykových znalostí ochotní pomôcť.

Za nenápadnými dverami sa často skrývalo takéto prekvapenie, reštaurácia s fontánou uprostred, kvetmi, hudbou a príjemnou atmosférou.

A chutilo všetko, čo sme vyskúšali.

Tradičný chlieb

Umajjovská mešita

Neďaleká hrobka Saladina

Súq al-Hamídija - trhovisko, ktoré žie vlastným životom, uličky, kde sa da kúpiť hádam všetko, vôňa korenia a lesk šperkov.

vone.jpg

Zmrzlina.jpg

ladova_voda.jpg

A milé prekvapenie

dvacka.jpg

Mesto, ktoré nebolo stavané na americké autá, no šoféri si vedia poradiť

uzke_ulicky.jpg

Kde sú ľudia k cudzincom nápomocní, prívetiví a usmievaví.

dobri_ludia.jpg

ludia.jpg

Mesto, kde bez problémov susedí mešita s kostolom

kosto.jpg

S krásnymi západmi slnka

zapad_slnka.jpg

a čarovným výhľadom, ktorý hádam ani nemal koniec

vyhlad.jpg

pohlad.jpg

Damašek - moderné mesto, ktoré ma prekvapilo svojou otvorenosťou a vymazalo tak aj posledné predsudky.

moderne_mesto.jpg

Ale aj mesto dvoch tvárí -

2tvare.jpg

A Sýria dnes? Zmietaná občianskymi nepokojmi, krviprelievanim a nejasnou budúcnosťou. Som z toho smutný, želám si aby to prestalo a dúfam, že ľudí, ktorých som počas môjho pobytu spoznal sú v bezpečí.

PS: K tomuto článku ma inšpirovala fotoreportáž, ktorú som dnes na blogu videl, http://buno.blog.sme.sk/c/302276/Ahlan-wa-Sahlan-vitajte-v-krvavej-Syrii-fotoreportaz.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?