BML: Cestovateľský denník – Čína /Peking/časť prvá – všeobecné rady

Autor: Matúš Levocký | 14.10.2011 o 22:57 | (upravené 15.10.2011 o 0:04) Karma článku: 7,05 | Prečítané:  3047x

V sérii článkov sa pokúsim opísať svoje zážitky z môjho mesačného pobytu v Pekingu a pretransformovať ich na užitočné rady pre ľudí cestujúcich do Číny, predovšetkým do Pekingu. V prvej časti sa budem venovať všeobecným radám pred cestou a počas prvého dňa pobytu.

Slovensko má s Čínou (Čínska ľudová republika – ČĽR) vízovú povinnosť a je teda nutné mať pred vycestovaním platné víza. Pred tým ako budete o víza žiadať, je nutné si ujasniť, ktoré miesta navštívite. Tomu zodpovedá aj druh požadovaných víz /jednostupové vs. dvoj či viacvstupové/. Viacvstupové víza sú nevyhnutné v prípade, že chcete navštíviť okrem iného aj Hong Kong, či Macao. Tie majú v rámci Číny ako bývalé kolónie špecifické postavenie. Pre cestu do Tibetu platia špeciálne pravidlá!

Víza

Medzi nutné doklady patrí spiatočná letenka resp. pozývací list a vyplnená žiadosť s fotografiou pasového formátu (nad mnou, podomácky vytlačenou, síce kvalitnou fotkou pani za okienkom prižmúrila oko). Viac informácií.

Pripravte si trpezlivosť, počas stránkových dní býva plno a môže to trochu trvať. Nám to trvalo cca 2 hodiny, vstup na konzulárne oddelenie je označený a nájdete ho ľahko podľa adresy uvedenej na stránke veľvyslanectva. Po odovzdaní žiadosti je nutné zaplatiť vízové poplatky, najvhodnejšie je priamy vklad na účet v ČSOB, vystavenie trvá týždeň.

Pre aktuálne info navštívte stránku konzulárneho oddelenia: http://sk.china-embassy.org/slo/ss3/. Víza sa vydávajú týždeň na to, netreba zabudnúť potvrdenie o zaplatení.

Poistenie

Bez poistenia ani na krok! Argumentovať netreba, ja mám už druhý rok celoročné cestovné poistenie, momentálne cez Generali (poistenie pre celú rodinu 5 členov vychádza na rok a osobu do 12eur), čo je pri ponúkanom krytí a platnosti na celý svet skutočne výhodné.

Očkovanie

Očkovanie. Pred cestou si skontrolujte kedy ste boli očkovaní proti tetanu, odporúča sa očkovanie proti hepatitíde. Aj keď starší článok (2007) ale nápomocný.

Cesta

Oblečenie je potreba prispôsobiť itineráru a ročnému obdobiu, rozdiely pri takej krajine nie sú prekvapujúce. Obdobie na cestu odporúčam koncom leta, kedy je počasie v Pekingu znesiteľné, letá sú tam veľmi horúce a smog neznesiteľný. Pri plánovaní cesty je vhodné sa vyhnúť štátnym sviatkom , resp. si cestu naplánovať tak, aby v ich čase nebol nutný presun. Napríklad počas čínskeho nového roka je takmer nemožné zohnať lístky či už na vlak alebo lietadlo pre vnútroštátne presuny, ceny sú vtedy niekoľkokrát vyššie a lístky sa predávajú iba na čiernom trhu.

Existujú rôzne letecké spojenia, priamo sa lieta z Viedne, či Budapešti. My sme využili výhodnú ponuku leteckej spoločnosti Aerosvit s prestupom v Kyjeve (áno, priznávam, predsudky boli, ale aerolinky milo prekvapili).

Private Jet 2+1 z Budapešte do Kyjeva.

Z Budapešte do Kyjeva private jet.

Oproti spojeniu ruského Aeroflotu s dlhými prestupmi v Moskve sme v Kyjeve čakali len 4 hodiny tam resp. 6 hodín počas návratu. Musím pochváliť mäkké a pohodlné sedadlá kyjevského letiska a bezplatné wifi pripojenie, fungujúci bufet a útulné letisko. Priame lety sa dajú zohnať od 600eur, naša letenka stála približne 450eur. Spoločnosť Aerosvit pre tieto typy letov poskytuje 30kg batožiny, čo sme pri ceste naspať naplno využili (no nekúp to). Nevýhodou sa nám zdal skorý prílet niečo pred 6h. ráno, no všetky presuny po letisku, formality a čakania sa nám o program postarali.

Vypisovanie formuláru (arrival, departure card, ktorý si starostlivo odložte), obligatórna pečiatka a čakanie na kufor...

Praktické rady po prílete

Ak môžete, vyhnite sa zmenárňam na letisku, účtujú si neprimerané poplatky. (približne 5eur). Využite radšej bankomat.

V prípade, že máte veľa batožiny odporúčam využiť taxislužbu. Je to pohodlné a ceny sú výhodné. Je jedno či si vyberiete prvý, alebo tretí. Taxislužba je v Pekingu jedna, štátna. Vyhnite sa podnikavcom, ktorý sa vám budú snažiť ponúknuť výhodný odvoz s cenou určenou vopred, preplatili by ste to minimálne 2x, v tom lepšom prípade. Keďže s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou nebude vedieť taxikár po anglicky, pripravte si miesto určenia na mape, najlepšie aj s adresou v Čínštine. Môže sa stať, že taxikár miesto nepozná resp. vás tam odmietne odviezť, stávalo sa nám to často, ale podľa akého kľúča fungujú sme nezistili. Keď vás nezoberie jeden, zoberie vás ďalší. Cena je priamoúmerná vzdialenosti nie času, čo oceníte keď bude zápcha, nástupné je 10 RMB, yuanov (kvajov ¥) a platí na prvých pár kilometrov každý ďalší kilometer bol spoplatnený približne 2,3¥. Uistite sa, že taxikár spustil taxameter, je to preklápacie zariadenie, po ktorom to vydá neurčíte zvuky v čínštine a mám podozrenie že aj v angličtine. Za cestu z letiska zaplatíte do 100yuanov (približne 11eur). V noci je tarifa iná, nástupné vyššie, čiže cesta vás môže výjsť o približne 20% viac. A v prípade cesty na letisko si taxikár môže zaúčtovať poplatok za mýtne.

Nebudte prekvapený, keď si vypýta o 2-3¥ viac ako ukazuje taxameter, vraj na to je pravidlo, ale aké?

Je možnosť sa prepraviť kyvadlovou dopravou resp. metrom. Z letiska premáva metro, ktoré je špeciálne spoplatnené a napája sa na bežné linky (jednosmerná cesta stojí 25¥). Kvôli batožine a pohodlnosti sme nevyužili, nevieme.

Taxi

Smog a zápcha v centre Pekingu.

Zápcha v centre Pekingu + smog

Ranné metro

Metro

Varovanie

Obrovský pozor si dajte na anglicky hovoriacich, prívetivých ľudí, hlavne mladé dámy.

Scenár je asi takýto:

Zastavia sa pri vás 2 usmiate dievčiny s otázkou, čí hovoríte po Anglicky. Keď slušne odpoviete, a chytíte sa konverzácie. Dievčatá sa predstavia väčšinou ako študentky, ktoré sa chcú zdokonaliť v Angličtine, na oplátku vám porozprávajú o kultúre, histórii a tak. Po hodine družného rozhovoru navrhnú, či nepôjdete na čaj, oddýchnuť si v príjemnom prostredí. Zavedú vás do útulnej čajovne, dáte si čaj, ktorého servis bude ale stáť prinajmenšom 50euro!!! Tieto čajovne majú vyryté na zlatej doštičke nad vstupnými dverami zvnútra cenník špeciálneho tradičného čajového servisu. Dievčatá sa šarmantne vytratia, resp. sa tvária že platia kartou. Scenáre sú rôzne, karaoke bar, namiesto čaju rôzne misy s ovocím, pivo a pod.

Počul som dokonca o prípade, kedy bol nič netušiaci turista v dobrej nádeji zatiahnutý do múzea, ktoré nemalo vstupný, ale výstupný poplatok.

Všeobecne odporúčam sa o cene dohodnúť vopred (samozrejme to neplatí o reštauráciách s cenníkom). Aj keď aj o cene piva sme sa raz zjednali... Taxikár vždy s taxametrom a iba oficiálne taxi. V Pekingu sa nachádza veľa rikší, kým sa o cene nedohodnete, nenastupujte. Ušetrí vám to problémy (keď sa na hádky necítite) resp. veľa nervov, keď sa hádať viete. Cena je závislá od vzdialenosti, vyskúšajte to, ale zážitok je to skôr adrenalínový, ako príjemný. Keďže rikša je bicykel, ktorý sa obratne premáva cez x prúdové križovatky enormných rozmerov. Cena za 10 minútovú jazdu cca 20¥ (2,5eura).

Rikša taxi

Pouličný predaj napríklad maľované znaky. Scenár, ako sa voláte, napíšem vám to v čínskych znakoch a keď už je to napísané, čaká vás príjemná správa, že to nie je obyčajný papier, ale ultra vzácny pergamen z pandej kože z dynastie Ming a za tento kúsok papiera musíte zaplatiť minimálne 100euro.

 

Všeobecne ale nakupovanie na ulici môže byť veľká zábava. Ponožky za korunu. Vuitton peňaženky 7ks za 10 euro. Anglické knižky s menšími tlačovými chybami (Warren Buffet – Snowball – 3eurá). DVD. Mäso na paličke, ktoré má viac korenia ako mäsa, čerstvé ovocie. Netreba sa báť, ale byť ostražitý. V Pekingu vás nik neokradne, tam vás okradnú obchodníci, veľmi sofistikovane,a možno ani o tom nebudete vedieť.

Užitočné slová:

nihao - pozdrav

šie šie (šušlavé) - dakujem

tsega - toto (hodnotu tohto slova oceníte v praxi veľa krát)

fujeen - čašník (ked sa nebudú unúvať, kludne na nich zakričte)

číngtao - pivo (je to priamo značka, ale dobrá a pochopia vás na 1x)

kola je kola, sprite šuejpi

majdan - účet

mejo - nechcem, zmizni, nie. (zopakovať 2 - 3x) toto slovo sa vám ohromne zíde, lebo beloch=peniaze=dotieravosť.

Cukrová vata, nadstavba mopedu

Áno, hráškový nanuk. V skutku populárny, a na počudovanie chutný (aj keď chutil iba mne...)

Hráškový nanuk

Večerný fast food

Nočný fast-food

Predsudky:

Nie sú nízkej postavy, ako sa hovorí. Na ulici nenájdete bežne na jedenie všakovakú háveď a iné nechutnosti. Zato ale chrchlú a pľujú jedna radosť.

Anglicky sa nedohovoríte takmer nikde, taxi na 99,9% určite nie. Zamestnanci metra sa v tom lepšom prípade budú len usmievať, v horšom sklonia hlavu a budú ňou krútiť kým neodídete. Neplatilo ani pravidlo, skúsim mladých, 1 z 15tich, ale keď už sa našla taká osoba, bola veľmi priateľská a nápomocná. Veľká sranda bolo hľadanie pamiatok, aj keď vystúpite na stanici metra v blízkosti pamiatky a budete mať jej fotku, nepomôže vám to. V drvivej väčšine domáci nevedeli čo chceme. Druhá vec bola, keď už vám aj niekto smer prezradil, spýtajte sa pre istotu aspoň 2 ďalších. Stávalo sa nám, že 4 rovnaké otázky a 4 rôzne smery.

Čína vás bude fascinovať v mnohých veciach rovnako ako vás budú mnohé veci iritovať.

Na záver už len štastnú cestu a aktualizujúce informácie, či iný uhol pohľadu vreto uvítam.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?